FIRST Sitesinde’ki orjinal sayfaya buradan ulaşabilirsiniz.

FIRST Robotics Competition, hem sahada hem de saha dışında rekabetin heyecanını kutlar. Aşağıdaki ödüllerle, bizi #morethanrobot kadar çok yapan FIRST Temel Değerleri [ENG] – [TR] kutluyoruz. Lütfen farklı etkinlik türlerinin (ör. Regional etkinlikler, District, FIRST Şampiyonası) farklı bir ödül seti sunduğunu unutmayın. Her FIRST Robotik Competition etkinliğinde her ödül verilmez. Etkinlik türüne göre ayrıntılar, aşağıdaki bağlantılı sayfalarda mevcuttur.

​Önemli Ödül Son Tarihleri :

Ödül Başvuru İşlemleri Kimin tarafından başvurulacağı Son başvuru tarihi
Chairman’s Award [TR] FIRST Dashboard Öğrenci Award Submitter 25 Şubat 2021, saat 15:00 ET
Dean’s List Award [TR] FIRST Dashboard Yetişkin Award Submitter 18 Şubat 2021, 15:00 ET
Digital Animation Award [TR] Email Automation Direct Herhangi bir takım üyesi Çok yakında açıklanacak
Safety Animation Award [TR] FIRST Dashboard Öğrenci Award Submitter 14 Ocak 2021, 15:00 ET
Woodie Flowers Award [TR] FIRST Dashboard Öğrenci Award Submitter 18 Şubat 2021, 15:00 ET

2021 Sezonu FIRST® Robotics Competition Ödülleri

Tüm FIRST Robotics Competition ödülleri uzaktan değerlendirilecektir. Takımlar aşağıdakilere katılmayı seçebilir:

 • Game Design Challenge: Bir FIRSTRobotics Competition oyunu tasarlayın ve jüri tarafından belirlenen ödüller için yarışın. Kazanan konsept (ler) veya bu konseptlerin unsurları, gelecek sezondaki resmi oyunlar için değerlendirilecektir.
 • INFINITE RECHARGE at Home: Etkinliklerin bileşenlerini takımlara iki şekilde getirir:
  • INFINITE RECHARGE robotunuzu kullanarak INFINITE RECHARGE oyununa dayalı bir dizi beceri mücadelesinde yarışın.
  • Geleneksel robot ödülleri için yarışmada jürilerle uzaktan bilgi paylaşarak robotunuzun teknik niteliklerini gösterin. Yarışmanın bu bileşeni için takımınızın INFINITE RECHARGE robotuna erişim gerekli değildir.
 • Qualcomm tarafından sunulan FIRST Innovation Mücadelesi: Qualcomm tarafından sunulan FIRST Innovation Mücadelesi ile FIRST Robotics Competition öğrencileri, yenilikçi olmanın ne anlama geldiğini keşfediyor ve gelecek nesiller için dünyayı etkileyen toplumun en büyük zorluklarına çözümler buluyor.
 • Geleneksel Başvurulan Ödüller – Yukarıdaki zorluklara ek olarak, takımlar Chairman’s Award, FIRST Dean’s List Award ve Woodie Flowers Finalists Award’ı içeren geleneksel başvurulan ödüller için yarışabilecek.
 • Designer’s Award – Game Design Challenge ile bir takımın olağanüstü başarısını kutluyor. Bu ödülün kazananı, bu mücadelede diğer ödüller için güçlü bir aday olmalıdır.
 • Concept Award – İlginç, gerçekçi bir oyun konsepti yaratan takımı kutluyor.
 • Imagery Award in honor of Jack Kamen – Sanata ve illüstrasyona olan bağlılığı ve FIRST’e olan bağlılığından dolayı Dean’in babası Jack Kamen onuruna. Bu ödül, görsel estetik bütünleşmedeki çekiciliği kutluyor.
 • Creativity Award sponsored by Rockwell Automation – Genel oyun tasarım konseptini geliştiren yaratıcılığı kutluyor.
 • Engineering Design Award – Tasarım sürecinde sağlam mühendislik sergileyen takımı kutluyor.
 • Rookie Design Award – Rookie Takımın Game Design Challenge’daki olağanüstü başarısını kutluyor.
 • Autonomous Award sponsored by Ford – Otonom olarak yönetilen eylemler sırasında tutarlı, güvenilir, yüksek performanslı robot operasyonu sergileyen takımı kutluyor. Değerlendirme, robotun çevresini algılama, kendisini veya yerleşik mekanizmaları uygun şekilde konumlandırma ve görevleri yerine getirme becerisine dayanır.
 • Excellence in Engineering Award – Tasarım sürecine profesyonel bir yaklaşım sergileyen takımı kutluyor.
 • Rookie Game Changer – Rookie bir takımın bu sezonki olağanüstü başarısını kutluyor
 • Industrial Design Award sponsored by General Motors – Biçim, işlev ve estetik arasında bir denge kurarak endüstriyel tasarım ilkelerini sergileyen takımı kutluyor.
 • Quality Award – Konsept ve imalatta makine sağlamlığını kutluyor.
 • FIRST Innovation Challenge Semi-Finalist – Yarı Finalistler, bir grup içerisindeki ve yönergelerde açıklandığı gibi gerekli tüm kriterlerde mükemmelliğe ulaşan takımlardır.

İlerleyen FIRST Robotics Competition takımları, yenilikçi çözümlerini 28-30 Haziran 2021 tarihleri arasında Star Wars: Force for Change tarafından desteklenen 2021 Küresel İnovasyon Ödülleri’nde FIRST Strategic Partnerleri, küresel kitle ve endüstri liderleri önünde uzaktan bir etkinlik olarak sergileyecek ve kutlayacak.

Chairman’s Award

Digital Animation Award sponsored by AutomationDirect.com [TR]

FIRST Dean’s List Award [TR]

Safety Animation Award sponsored by UL [TR]

Woodie Flowers Finalist Award [TR]

Başvuru sırasında yardıma mı ihtiyacınız var ? Lütfen Dashboard üzerinden seçilmiş Awards Submitter [TR] olduğunuzdan emin olun veya daha fazla yardımcı içerik için buraya [TR] tıklayınız. 

Geleneksel FIRST® Robotics Competition Ödülleri

Ödüller dört kategoriye ayrılmıştır: Makine, Yaratıcılık ve Yenilik Ödülleri, Takım Nitelik Ödülleri, Başvurulan Ödüller ve Robot Performansı Ödülleri. The Founder’s Award ve Volunteer of the Year Award tek başınadır.

* Lütfen 2021 Sezonu için bu ödüllerin aynı kurallar çerçevesinde sunulmayacağını unutmayın. Ödül açıklamasıyla birlikte 2021’de sunulacak ödüllere genel bir bakış için lütfen yukarıya bakın. Ödül kuralları Kick-off da yayınlanacaktır.

Finalist – Yarışmanın final maçına kadar ulaşan İttifak’ı kutluyor.

Highest Rookie Seed Award – Eleme turlarının sonunda en yüksek sıralamaya sahip çaylak takımı kutluyor. *

Winner – Yarışmayı kazanan İttifak’ı kutluyor.

Founder’s Award – FIRST’ün büyümesine önemli ölçüde katkıda bulunan kuruluşu veya kişiye verilir.

Volunteer of the Year Award – Etki, liderlik, kişisel bağlılık, topluluk ve tarihi katkı alanlarında kanıtlanmış sonuçlarla, çabalarında sürekli olarak üstün olan bir kişiye, işletmeye veya kuruluşa sunulmuştur.