FIRST Robotics Competition’a katılmak istiyor ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız. Bu rehber tam size göre.

Öncelikle FIRST ve Fikret Yüksel Vakfı hakkında bilgilere ulaşmak için :

FIRST ® Robotics Competition (FRC) nedir ?

Her sene 15-18 yaş grubu lise öğrencileri için düzenlenen uluslararası bir robot turnuvasıdır. Takımlar, her yıl Ocak ayı başında açıklanan bir tema çerçevesinde belirlenen görevlerin üstesinden gelebilen robotlar yapmaya çalışırlar.

Program öğrencilere, gerçek mühendislik deneyimini yaşatmayı hedeflerken öğretmenler, aileler, mühendisler ile birlikte ortak çalışma platformu sağlar.

“More than Robot” (Robot’dan daha fazlası) sloganı ile hazırlanan FIRST Robotics Competition’da bir takımda farklı alanda çalışabilecek öğrenciler olmalıdır. Takımlar hazırlık süreçlerinde sponsorluk, tasarım, sosyal medya yönetimi, elektronik, programlama ve mekanik gibi ekipler oluşturarak profesyonel bir işletme gibi çalışma imkanı bulabilmektedir. Bu program farklı alanlarda uzmanlaşmak isteyen çocukların bir araya gelmesini ve belirlenen sürede takım olarak ortak bir çalışma sürdürmesin sağlar.

FIRST Robotics Competition ilginizi çektiyse devam ediniz…

Bir FRC takımı kurmaya karar verdiniz ancak nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız aşağıdaki maddeleri inceleyerek yardım alabilirsiniz.

Aynı zamanda ülkemizde çalışmalarına devam eden FIRST Robotics Competition (FRC) takımlarımız ile iletişim kurup onlardan yardım isteyebilirsiniz(Takımların harita üzerinde yerleşimi).

Programın en önemli kazanımlarından biri olan Duyarlı Profesyonellik” (Gracious Professionalism) sahibi FRC takımlarımızdan yardım alabilirsiniz. Bu takımlarımız sizlere yeni takım kurmanız konusunda destek olacaktır.

Bir FIRST Robotics Takımı kaydına başlamadan önce aşağıdaki konuları incelemenizi tavsiye ederiz. (Sayfalara gitmek için konulara tıklayabilirsiniz.)

Buraya kadar yapılan tüm açıklamaları okuyup kavradıktan sonra takım oluşturma adımlarına devam edebilirsiniz.

 • FRC Takım Kaydı.
  • Tüm takım kayıtları FIRST internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Takım kaydı ile ilgili örnek kılavuza buradan ulaşabilirsiniz.
  • Her takımın kurucu mentoru (Lead Mentor) ve ikincil mentoru (Lead 2 Mentor) olur.
 • FRC Öğrenci Kaydı.
  • Takım kaydınızı yaptınız ise tabiki öğrencilerin kaydı ile devam edebilirsiniz. Öğrenci kayıtlarının tamamlanmış olması turnuva girişlerinde giriş sürecinizi hızlandıracaktır.
 • FRC Takımı Regional (Bölgesel Turnuva seçimi)
  • Takımların bölge seçiminde tercih ağırlıklı sistem kullanılmaktadır. Bu sistem ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsiniz.
  • Bölge seçimi ile ilgili sık sorulan sorular kılavuzuna buradan erişebilirsiniz.