Türkiye’deki Takımlar için FIRST Choice sistemleri:

Türkiye’deki takımlar iki yöntem ile FIRST Choice’dan faylanabilir.

 • Klasik Yöntem: Takımlar resmi FIRST Choice sitesinde belirtilen standart takım bilgileri ile doğrudan kendi kargolarını teslim alabilir. Bu yöntemde takımlar bireysal kredi kartı bilgilerini sisteme girmelidir, detaylar aşağıda belirtilmiştir.
 • Deküp Desteği: Takımlar seçtikleri malzemelerin toplu kargo ile Türkiye’te gönderilmesini seçebilir, bu yöntem için detaylar aşağıda belirtilmiştir. (Takımlarımıza destekleri için teşekkür ederiz.)

Genel bilgilendirme olarak Öncelik listelerinizde varolan FIRST Choice kredinizden daha fazla miktarda seçim yapmanızı tavsiye ederiz. Bu şekilde kredinizin tamamını harcamak konusunda şansınızı yüksltmiş olacaksınız.


Takımlar, Öncelik Listesi(Priority Lists) sistemini kullanarak ya da geleneksel bir “açık” sipariş sürecinde FIRST Choice‘tan öğeler alır.

Önemli tarihler aşağıdaki zaman çizelgesinde listelenmiş ve akış şemasına yerleştirilmiştir.

FIRST Choice Akış şeması [TR] [ENG]

Öncelik Listeleri (Priority Lists) :

FIRST ve AndyMark, takımları istedikleri ürünleri belirtmeleri için “öncelik listesi” sistemi kullanıyor ve öğeleri, değerli envanterin tipik bir ilk gelen, ilk alır şeklinde çılğın siber yarışla sonuçlanmayacak şekilde dağıtacak bir model kullanıyor.

Sistem şu şekilde çalışır:

 1. Her takım bir liste yapar ve kargo detaylarını günceller. Bir takım, FIRST Choice hesabında bir Öncelik Listesi (Priority List) (bir takımın beğeneceği FIRST Choice öğelerinin öncelikli listesi) oluşturur ve listeler belirli bir saatte / tarihte kilitlenir (aşağıdaki zaman çizelgesine bakın). Gönderim ücretleri uygulanır (bir ilk onay ücreti görürsünüz, son tutar seçilen gönderim yöntemine göre değişir, ancak bu aslında karta gerçek bir ödeme değildir; sipariş paketlenip gönderildikten sonra gerçek ücret karta uygulanacaktır.) ve bir fatura adresi, bir gönderim adresi ve kredi kartı bilgileri, Öncelik Listenizi oluşturmadan önce sağlanmalıdır. Uluslararası takımlar için takımın sorumlu olduğu ek ücretler uygulanabilir ve AndyMark duruma göre tek tek ilgilenecektir.
  • FIRST Choice sitesi için giriş bilgileri, Kickoff gününde her takımın kayıt hesabında yayınlanacak ve 1. ve 2. Lead Mentor tarafından görüntülenebilecektir (“Current Passwords/Voucher Codes” menüsünde “FIRST Choice credentials” arayın).
  • Yalnızca 2021 etkinlik katılımcısı olarak kayıt yaptırmış veya ödemesi garantili olan takımlar giriş bilgilerine erişebilecek ve bu nedenle yalnızca bu takımlar bir Öncelik Listesi oluşturup gönderebilecek.
  • Öncelik Listeleri, FIRST Choice sitesindeki Priority List özelliği kullanılarak oluşturulacak (ve yalnızca kabul edilecektir).
  • Öncelik Listeleri, kullanıcı, Öncelik Listesine her öğe eklediğinde veya düzenlemeleri yaptıktan sonra Priority List View görünümü’nde “Update” yi tıkladığında kaydedilir (takımların son tarihe kadar öğeleri eklemesine, çıkarmasına ve yeniden önceliklendirmesine izin verilir).
  • Son teslim tarihinde , mevcut Öncelik Listeleri kilitlenir, işlenir ve ek değişiklik yapılamaz (beklenmedik gecikmeleri veya sürprizleri önlemek için listenizi son tarihten en az bir gün önce tamamlamanızı şiddetle tavsiye ederiz).
  • Seçeneklerden bunalmış hissediyorsanız, hızlı seçim için “pneumatics” veya “vision” gibi örnek listeler mevcuttur. Öncelik listeniz için örnek bir liste seçebilir veya başlamak ve uygun gördüğünüz şekilde düzenlemek / özelleştirmek için kullanabilirsiniz. Her listede, mevcut listenize eklemek veya mevcut listenizi temizlemek ve yeniden başlamak için seçenekler vardır, bu nedenle tıklarken dikkatli olun.
  • FIRST ile 2021 ödemesini 21 Ocak Perşembe günü öğlene kadar (eastern time) garantilemeyen bir ekip tarafından gönderilen herhangi bir öncelik listesi, listeler otomatik taslak sistemine taşınmadan önce silinecektir (lütfen en az bir iş günü bekleyin kayıt ödemesinin işlenmesi ve güncellenmiş durumun AndyMark’a iletilmesi için iletişime geçiniz).
 2. AndyMark listeleri rastgele sıralar. Listeler kilitlendikten sonra, en az bir maddeye sahip her listeye rastgele bir sıra atanır (bireysel takımların son tarihten önce Öncelik Listelerini tamamlama sırası, sıralamalarını etkilemez).
 3. Öğeler atanır. AndyMark’ın otomatik draft sistemi, sıralama sırasına göre ekibin en yüksek öncelikli öğesini sorgular ve takımın kredilere sahip olması ve FIRST Choice’un envantere sahip olması koşuluyla, öğeyi takıma verir. Bu, sıralı olarak her Öncelik Listesi satır öğesi için geçerlidir. Takım, tüm miktarı (ancak en az bir tane) kapsayacak kadar Krediye sahip değilse veya FIRST Choice envanterinde miktarın tamamı (ancak en az bir tane) yoksa, takım kredileri kadar çok kredi alır / FIRST Choice envanter izin verir. Kredi veya envanter birini karşılayamazsa, sıradaki öğeye geçecek ve böylece takım o turda atlanmayacaktır. Draft sistemi son sıradaki Öncelik Listesine ulaştığında, taslak sistemi o son Öncelik Listesinin bir sonraki öğesini sorgulayacak ve kademeleri yedekleyecek (geçmişte İttifak Seçimini nasıl yaptığımızı bilen Takımlar için, bu kıvrımlı süreç) muhtemelen tanıdık geliyor). Bu dağıtım, envanter bitene veya Öncelik Listeleri tükenene kadar devam eder. Envanter daha sonra FIRST Choice’un bir sonraki aşaması için güncellenir. Takımların Öncelik Listelerini, atanmış sıralamaları veya son sipariş içeriklerini herkese açık olarak yayınlamayacağız.
 4. AndyMark kargoları gönderir.

Açık Sipariş
FIRST Choice’un açık sipariş aşaması, geleneksel bir ilk gelen, ilk alır sipariş sürecidir. Takımlar, öncelik listesi aşamalarından sonra kalan kredilerini kullanarak sepetlerine ürün ekler ve alır.

Halen işleyişle ilgili sorularınız varsa aşağıdaki Türkçe altyazılı videoyuda izleyebilirsiniz.

Önemli Tarihler :
FIRST Choice Öncelik Listelerinin kitlenmesi :21 Ocak 2021
FIRST Choice Açık spariş sistmeinin açılması : 1 Şubat 2021
FIRST Chice Kapanış : 21 Haziran 2021


2021 Sezonu için DEKÜP Desteği ile FIRST Choice için detaylar şu şekildedir; [ÖNEMLİ]

DEKÜP AndyMark Türkye Resmi Distiribütörü olarak FRC takımlarımıza FIRST Choice kredileri ile elde ettikleri ürünleri ülkemize getirmek için yardımcı olacaktır.

Takımlar seçtikleri ürünlerin boyutları, maddi değerleri ve miktarları doğrultusunda gümrük ve kargo bedelini paylaşacaktır. Bu şekilde takımların gümrük, kargo v.b. işlemleri daha kolay yapmaları amaçlanmaktadır. Dolayısıyla aldığınız ürünün boyutları kargo ücretlerinizi oldukça etkileyecektir. Fiyat / Boyut’a dikkat etmeniz ürünün değerinden daha çok kargo ödemenizi engeleyebilir. 

Tüm kargo ve gümrük işlemleri DEKÜP tarafından tamamlanacak ve FIRST Choicelerini bu yolla almak isteyen takımlara ödemeleri gereken tutar, ödeme takvimi v.b. bilgiler DEKÜP tarafından bildirilecektir.

DEKÜP’ün verdiği bu destek için takip edilmesi gerek adımlar şu şekildedir;

 1. Takımlar siteye girişlerini tamamladıktan sonra “Shipping Adress” Kısmını resimdeki şekilde dolduracaktır.
 2. Ödeme bilgisine tıklayıp kredi kartı bölümüne şekildeki gibi 19001234 gireceklerdir. Bu şekilde kredi kartınızdan kargo için bir meblağ çekilmeyecektir. Kargo ücreti ve gümrük ücreti ürünler ülkeye girdikten sonra DEKÜP tarafından sipariş veren takımlara bildirilecektir.
 3. Not ekle kısmından “Group ship to Turkey” olarak not ekleyiniz.
 4. Bu aşamadan sonra işlemler yukarıda anlatılan FIRST Choice adımları takip edilerek yapılacaktır.
 5. Bu yöntemi kullanan tüm takımların içerikleri toplu şekilde DEKÜP’e gelecek ve ülke içi kargo v.b. araçlar ile sizlere ulaştırılacaktır.

Ek Not : FIRST Choice ve onun dışında olan alımlarınız için Gümrük Mevzuatı ve Detaylar için lütfen buradaki belgeyi inceleyiniz, sparişlerinizi oluştururken buradaki açıklamaları dikkatlice okumanız gerekmektedir.

Not : Fikret  Yüksel Vakfı olarak FIRST Choice süreci ve DEKÜP işleyişi konusunda bilgi vermeyi amaçlamaktayız.

İşleyiş ile ilgili tüm sorularınız için DEKÜP ile temasa geçmeniz gerekmektedir.
info@dekup.com.tr / kaan@dekup.com.tr
Kaan Demirtaş – 0536 981 69 93