Merhaba! Mezunlar ve Burslar sayfasına hoş geldiniz.

 


alumni
supporter

Öğrenciler

İlkokul ve lisede sunduğu programlarla öğrencilerin gelişimini destekleyen FIRST, burs ve staj programlarıyla bu gelişimi sürdürülebilir kılmayı hedefliyor.

FIRST Burs Programı

MIT, Yale, Georgia Tech ve daha niceleri… Üniversite eğitimine ABD veya Kanada’da devam etmek istiyorsan FIRST Burs Programı seni bu hedefe bir adım daha yaklaştırabilir. Burs veren üniversite ve kurumları www.firstinspires.com/scholarships adresinden listeleyebilir, her bursun başvuru koşulları hakkında bilgi alabilirsin.

FIRST Burs Programı’na Türkiye’den dahil olan Bahçeşehir Üniversitesi’nin başvuru koşullarına buradan ulaşabilirsin.

Başvuru sürecinde yardımcı olacağını düşündüğümüz broşürümüzü de incelemeyi unutma!

FIRST Stajları

FRC sezonu geride kaldığında, dünyanın en büyük şirketlerinde yapacağın stajlarla kendini geliştirebilirsin. FIRST Staj Portalı üzerinden FIRST öğrencilerine sağlanan staj imkanlarını bulabilirsin.

Mezunlar

Mezun olduktan sonra FIRST programlarına nasıl dahil olabileceğini düşünüyorsan şu an doğru yerdesin! Mezunlar, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de FIRST topluluğunun önemli bir parçasını oluşturur.

 

 

Mezunların topluluğa destek verdiği konular
  • Gönüllülük

Etkinliklerimiz = Gönüllülerimiz. Planlama aşamalarından son günlerine kadar  gönüllülerimizin etkinlerimizin üzerindeki emeği çok büyük.

  • Takım Mentorluğu

Mezunlarımızın bazıları, tecrübelerini genç nesillerle paylaşmak, onlarla FRC heyecanını tekrar yaşamak için takımlara mentor olarak dahil oluyorlar.

  • Atölye Çalışmaları

Kickoff gibi takımları buluşturan etkinliklerde, öğrencilerin FRC sürecinde faydalanabileceği yetileri kazandırmak amacıyla atölye çalışmaları düzenliyoruz. Mezunlarımızın yürüttüğü bu çalışmalar mekanik tasarım, programlama ve iş geliştirme konuları üzerine yoğunlaşıyor.

FIRST Stajları

FIRST ilkokul ve lisede olduğu gibi üniversite de sana ilham kaynağı olmaya devam edebilir. Kariyerinin başlangıç noktası olan stajlarını FIRST Staj Portalı vasıtasıyla bulup Apple, Boeing ve Rockwell Automation gibi dünya devi şirketlerde tecrübe kazanabilirsin.

İletişimde Kalalım!

Fikret Yüksel Vakfı etkinliklerinden haberdar olmak ve topluluğun bir parçası olmak için linkteki formumuzu doldurabilirsin.

FIRST’ün uluslararası mezun ağına katılmak istersen, linkteki LinkedIn grubuna da göz atmanda fayda var.

25734247_559667197704199_3244063553943024254_o

Üniversiteler ve Şirketler

FIRST, çağın gerekliliklerini ilkokul ve lise çağından yakalayan, inovatif, yaratıcı ve STEM alanında pratik tecrübeye sahip öğrenciler yetiştirmeyi hedefleyen bir vakıftır.

Üniversiteler ve şirketler, FIRST mezunlarının ve FIRST deneyiminin onlara kattıklarının değerini bilirler. Üniversiteler ve şirketler, FIRST takım üyelerinin bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik (STEM) alanlarındaki tutkularının ve  FIRST öğrencilerinin geliştirdikleri yaratıcı problem çözme, zaman yönetimi, takım çalışması, çeşitliliğe saygı gösterme gibi kritik 21. yüzyıl becerilerinin farkındadırlar. FIRST Burs Sağlayıcıları bilirler ki  FIRST mezunları üniversite eğitiminde başarılı olmak için gerekli donanıma sahiptirler.

Firmalar, kurumlar ve vakıflar aradıkları genç yetenekleri FIRST Staj Portalı sayesinde bulabiliyorlar. Eğer siz de 21. yüzyıl yeteneklerine sahip parlak stajyerler arıyorsanız  bu fırsatı kaçırmayın ve FIRST Staj Portalına dahil olarak harekete geçin!

FIRST Burs Sağlayıcıları Listesinde  Massachusetts Institute of Technology (MIT), Michigan Tech University, Yale University, SpaceX ve daha bir çok dünyanın en prestijli şirketi ve üniversitesi bulunmaktadır. Bugün siz de FIRST Burs Sağlayıcıları Listesine adınızı yazdırıp dünyanın önde gelen şirketleri ve üniversiteleriyle yan yana yer alabilirsiniz.

FIRST Burs Programı

FIRST Burs Programı aracılığıyla sayısı gün geçtikçe artan FIRST  Mezunlarına uygun burs imkanları yaratmak, üniversiteler, kurumlar ve derneklerin FIRST’ün misyonunu en etkili şekilde desteklemesini sağlamaktadır. Lise öğrencilerinin bilim, matematik, mühendislik ve teknoloji alanlarını okumaya teşvik etmekle kalmayıp, bu yetenekli gençlere kuruluşunuzun tanıtımını yapmak için de etkili bir yöntem.

FIRST Burs Programı Nedir ve Nasıl Çalışır?
FIRST Burs Programı, FIRST’ün misyonunu paylaşan üniversitelerin ve kurumların FIRST öğrenci ve mezunlarına yönelik oluşturdukları burs programlarının tümüne verilen addır. FIRST Burs Programı’na dahil olan her kurum kendi vereceği bursun miktarlarını, niteliklerini, ve koşullarını belirlemekte tamamen özgürdür. Burs veren kurumlar burslarının ayrıntılarını netleştirdikten sonra, FIRST tüm burs olanaklarını www.firstinspires.org/scholarships web sitesi üzerinden öğrencilere ve mezunlara duyurur. Burs başvuruları direkt olarak burs veren kurumlara yapılır. Burs veren kurumlar başvuruları değerlendirdikten sonra sonuçları FIRST ile paylaşır.

Nasıl Dahil Olunur?
FIRST Burs Programı’na dahil olmak isteyen kurumlar FIRST Burs Sağlayıcı Taslağı  dokümanını doldurarak sağlayacakları burs hakkındaki gerekli bilgileri FIRST’e iletirler. FIRST sağlanan bursun ölçütüne göre kurumu değerlendirir ve kuruma bir seviye atar. FIRST’ün kurum için sağlayacağı bütün olanaklar atanan seviye ile ilişkilidir.